Anasayfa / Haber / Bakırköy yüksek derecede deprem riski altında

Bakırköy yüksek derecede deprem riski altında

Bakırköy ilçesinde ev almayı planlayanların veya hali hazırda ikamet edenlerin gözden kaçırmaması gereken önemli bir gerçek bakırköy deprem riski durumudur. Bakırköy ilçesinde 1999 depreminden sonra yapılan yapılar dahil olmak üzere bütün binalar depreme karşı riskli durumda.. Neden mi?

Bakırköy yerleşim planı;
30 milyon metre kare alan içinde yer alan bakırköy ilçesinde yaklaşık olarak 12.000 bina bulunmaktadır. Bakırköy jeolojik etkiler göze alındığında genç yersel olarak sınıflandırılmaktadır. Bakırköy de yapılan binaların temel ve kökleri belirli bir standart derinliğe inecek seviyede yapılandırılmıştır. Bakırköy yerleşimi %66 gibi yüksek oranla genç yersel alan (eski dere yatağı) üzerine yapılandırılmıştır. Başka bir tabirle genç yersel jeolojik etmen bizlere eski dere yataklarını yani tehlikeyi hatırlatmaktadır. Eski dere yatakları üzerine kurulan yerleşim birimleri zemin çeşidi açısından taşıma gücü seviyesi düşük, güçsüz, kayan, sıvılaşan deprem dayanıklılığı olmayan yerledir.

Bakırköy ilçesinin eski dere yatakları : Bakırköy sınırları dahilinde deprem açısından son derece riskli sayılan Siyavuşpaşa, Çırpıcı ve Ayamama deresi yatakları bulunmaktadır.

Çırpıcı deresi yatağında bulunan deprem riskli mevkiler ; Sakızağacı, Osmaniye, Veli Efendi, Yeni mahalle, Cevizlik ve Kartaltepe mahalleleri.

Siyavuşpaşa deresi yatağında bulunan deprem riskli mevkiler; Ataköy 2 nci kısım, Ataköy 3 ncü kısım, Ataköy 4 ncü kısım, Ataköy 5 nci kısım, Ataköy 10 ncu kısım, Ataköy 11 nci kısım ve zuhurat baba mahallesinin hastane tarafının bir bölümü.

Ayamama deresi yatağında bulunan deprem riskli mevkiler; Başta dünya ticaret merkezinin bulunduğu alan, serbet ticari bölge, Küçükçekmece bakırköy ilçe sınırı, florya basınköy’ün bir bölümü ve E-5′ e kadar olan alan. Ataköy 6 ncı kısımdan 10 ncu kısım dahil olmak üzere ayamama dere yatağı üzerinde bulunmaktadır.

Dere yatağı dışında kalan diğer bakırköylüler depreme karşı biraz daha kendilerini güvende hissetseler dahi sahil kesiminde bulunan dolgu alanları son derece yüksek deprem riski taşımaktadır. Bakırköy de yerleşim planlarına göz gezdirildiğinde %58’e yakın bir bölgenin yeşil alan statüsünde olduğu gerçeği dikkat çekmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinin ortakşala hazırladıkları çarpıcı deprem raporu: Bakırköy ilçesinde bulunan binaların %95’i analiz edilmesi sonucunda binaların %35 gibi yüksek bir bölümünün çok yüksek deprem riski altında bulunduğunun altı çizilerek sadece %23 ü düşük deprem riski taşıdığı gerçeği ortaya çıkmıştır. İlçede bulunan 12 bin’e yakın bina 80.000’e yakın konut ve ortalama 300.000 insan için
yaşama alanı demektir.

Deprem tehlikesine karşı acil olarak bakırköyde bulunan yaklaşık 6.000 kadar binanın başta okul, hastane ve kamu binalarının güçlendirilerek gerekirse yıkılıp tekrar yapılması gereklidir.

Bakırköy’ün jeolojik durumu dikkate alınarak eski deprem yatakları üzerine kurulu bölgede depremde zemin olumsuzluğu sebebiyle çökmeyecek binaları aciliyetle inşa edilmelidir.

1999 depremi sonrasında yapılan veya bir yıl önce yapılan bir konut projesinden ev satın almış olsanızda Bakırköy ilçesinin eski dere yatağından kaynaklanan jeolojik etkenler nedeniyle riskli bölge olduğunu aklınızdan asla çıkarmayın!

Bunları senin için yazdım!

Sigara içenler bu haberi mutlaka okumalı!

Son zamanlarda sigarayı bıraktırmak için yapılan kamusal televizyon yayınları ve sağlık kuruluşlarının uyarılarının neden bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir